First time on yacht

Pre tých, ktorí zatiaľ nemajú žiadne skúsenosti s dovolenkou na jachte, tu máme pár užitočných rád:

1. výber správnej lode, rezervácia, vybavenie lode

Výber lode

Pri výbere dovolenky je veľmi dôležitým krokom výber lode. V našej ponuke sa nachádzajú rôzne typy lodí, vhodné pre rôzne typy dovoleniek.

  • Plachetnice sú veľmi vhodné pre romantickú či rodinnú dovolenku, ale aj pre záujemcov, ktorí očakávajú aktívnejšie strávené chvíľky. Tí si užijú prácu s plachtami a vetrom.
  • Katamarán je skvelá voľba pre tých, ktorí nemajú s plachtením žiadne skúsenosti, alebo ktorí sa na lodi necítia úplne istí. Má dvojitý trup, čo mu zaisťuje vysokú stabilitu na mori. Katamarány ponúkajú vysoký komfort a viac priestoru pre posádku. Moderné katamarány majú plytký ponor, čo uľahčuje ich prístup k pobrežiu a do zátok.
  • Ďalšou možnosťou je gullet. Gullet využíva pri plavbe silu vetra aj vlastný motor. Takýto typ lode bude skôr vyhovovať tým, ktorí si radi vychutnajú pokojnú romantickú plavbu. Je však potrebné podotknúť, že tento typ lode je prenajímaný výhradne s posádkou. (kapitán, lodník, kuchár, hosteska)
  • Poslednou možnosťou pri výbere typu lode je motorová loď, ktorá je vhodná pre milovníkov vysokých rýchlostí a adrenalínu.

V prípade, že už máte vytypovanú loď, je teda vhodné zistiť si ďalšie podrobnosti - rok výroby, vybavenie lode, poistenie, výška a spôsob platby kaucie, čo je všetko zahrnuté v cene a ktoré poplatky je potrebné ešte započítať.

Výber posádky

Na palube jachty sú odlišné podmienky ako napríklad v hoteli. Preto si treba na plavbu vhodne zvoliť a rozdeliť posádku, aby neskôr neprišlo k nezhodám. Treba si napríklad uvedomiť, že napr. 4-kajutová loď má kapacitu 8 osôb v kajutách (jedna kajuta je pre 2 osoby) a jedno až dve miesta na spanie poskytuje aj salónik. Ten však nedovoľuje toľko komfortu a súkromia ako kajuta. 3-kajutová loď má obyčajne kapacitu 7-8 osôb (spolu 6 osôb v kajutách a jedno až dve miesta na spanie v salóniku).
V prípade že nemáte skúsenosti s vedením lode, je potrebné najať si profesionálneho kapitána. V tomto prípade treba rátať s tým, že aj on spí na lodi a je treba počítať s jedným lôžkom pre neho (či už v kajute alebo v salóne). Samozrejmosťou na lodi je, že posádka sa stará aj o stravu, nápoje a dopravu pre skippera.
Prenájom lode začína a končí spravidla v sobotu (výnimočne od piatka do piatka). Pokiaľ ale máte záujem o cestu len na pár dní, dá sa táto možnosť zorganizovať mimo sezóny (okrem mesiacov jún-september). Cena potom bude prepočítaná na Vami želaný počet dní. Počas hlavnej sezóny sa bohužiaľ od týždenného cyklu sobota – sobota obyčajne nie je možné odchýliť. V týchto mesiacoch je obsadených najviac lodí a mnoho týždňov je spravidla už vypredaných (cena za kratší prenájom sa tak nemení a aj v tomto prípade vám bude naúčtovaný celý týždeň, alebo dosiahnete len malú úsporu).

Rezervácia lode

Rezervácii lode sa treba venovať s dostatočným predstihom. Môže sa totiž stať, že pre vás vhodná loď už nebude k dispozícii. Pri rezervácii lode treba rátať so zaplatením zálohy, ktorá je obyčajne 50% z ceny lode. Loď je pre vás záväzne rezervovaná v momente, keď splatíte prvú splátku, tj. spomínaných 50% z celkovej ceny, alebo celú čiastku, pokiaľ sa jedná o prenájom, keď do odjazdu chýba menej ako 60 dní. Platiť je potrebné bankovým prevodom. Doplatok ceny sa vo väčšine prípadov realizuje najneskôr 30 dní pred zahájením prenájmu. Pre správnu rezerváciu lode si môžete nechať poradiť od našej cestovnej agentúry, ktorá Vám nájde loď, ktorá bude spĺňať vaše požiadavky. Pokiaľ si chcete loď vybrať iba sami, môžete tak spraviť v našej online databáze.
Najjednoduchšie je zarezervovať loď priamo cez našu webovú stránku www.yachttravel.sk priamo z našej ponuky lodí. Pre tento úkon sa však treba najskôr zaregistrovať a následne prihlásiť na našej stránke. Pokiaľ máte s takouto rezerváciou problémy, môžete zvoliť rezerváciu cez mail – kde nám napíšete vaše požiadavky, alebo telefonicky. Budeme od vás potrebovať nasledujúce údaje:

  • Termín vašej plánovanej plavby. Turnusy sú vždy týždenné, obyčajne od soboty do soboty
  • Počet osôb na lodi a či požadujete aj profesionálneho kapitána (skippera)
  • Miesto odchodu - odkiaľ by ste chceli vyrážať na vašu plavbu, resp. v akej oblasti by ste chceli plávať
  • Druh jachty – plachetnica, katamarán alebo luxusná motorová jachta
  • Vaše kontaktné údaje - aby sme sa s Vami mohli spojiť.

Vybavenie lode

Všetky nami ponúkané lode sú komfortne vybavené. K dispozícii majú väčšinou dve WC so sprchou a umývadlom. Teplú vodu nájdete na takmer všetkých novších lodiach a samozrejmosťou je sprcha, ktorá je umiestnená vzadu na zrkadle lode pre sprchovanie pod holým nebom. Úložné priestory sú na lodi vyriešené veľmi dômyselne, na bokoch lode býva veľa priečinkov, poličiek a skriniek, ďalšie priestory môžu byť za operadlami v salóne, v stolíku a najväčšie priestory bývajú v prednej kajute pod posteľami. Pri balení však treba brať ohľad na limitované priestory lode. Na zbalenie vecí je jednoznačne najpraktickejšia cestovná taška (nie kufor ani batoh).
Medzi položky, na ktoré treba dávať počas plavby pozor patria energie - t. j. voda, nafta, elektrina a plyn. Veľkosť nádrží na vodu a naftu sa dozviete už pri objednávaní lode. Voda sa dá doplniť prakticky v každom prístave, obyčajne však za poplatok. S naftou je to už trošku komplikovanejšie, tá sa dá natankovať len vo väčších prístavoch a marinách, kde sa nachádza benzínová pumpa. Pri preberaní lode dostanete dve propán- butánové bomby, jednu používanú a druhú náhradnú. Elektriku na lodi zabezpečujú akumulátory, ktoré sa dobíjajú počas chodu motora alebo v prístave, keď sa napojíte na elektrickú sieť. Na hlavnom paneli sa nachádzajú indikátory stavu batérií a množstva vody v nádržiach. Všetky lode sú štandardne vybavené posteľným prádlom. V lodnej kuchyni nájdete sporák, rúru na pečenie, chladničku, kuchynský drez a stolovanie pre celú posádku.
Čistiace prostriedky, prostriedky na umývanie, uteráky atď. sa vo výbave lodi nenachádzajú, avšak môžete si ich pohodlne zakúpiť pred nalodením v množstve obchodov v marine.

2. celkové náklady na plavbu

V prípade že ste sa rozhodli stráviť dovolenku na lodi, musíte počítať s tým, že samotná cena lode nepredstavuje všetky výdavky, ktoré sú s prenájmom jachty spojené. Poďme sa bližšie pozrieť na všetky výdavky, s ktorými musíte rátať:

Cena lode - závisí od veku lode, jej veľkosti a od obdobia kedy si loď prenajímate
Vek lode - platí, že čím staršia loď, tým nižšia cena. Netreba však zabúdať, že novšie lode sú komfortnejšie ako ich straší príbuzní, takže si svoju plavbu lepšie vychutnáte.
Veľkosť (dĺžka) lode – V tomto prípade neplatí, že väčšia loď sa oplatí viac ako menšia. Ńajvýhodnejšia cena v prepočte na osobu vychádza pri 4-kajutových plachetniciach. Troj alebo päťkajutové jachty však nie sú výrazne drahšie.

Obdobie prenájmu - sezóna je rozdelená do 4 - 6 cenových pásiem, od ktorých sa tiež odvíja cena prenájmu. Najnižšie ceny sú samozrejme mimo hlavnej sezóny čiže od konca októbra do konca marca. Keď si chcete poriadne vychutnať vietor, slnko a ušetriť, najlepší je koniec mája, jún a druhá polovica septembra. V máji je teplejší vzduch, v septembri zase teplejšie more.

Termín rezervácie – Väčšinou platí skorá objednávka do 31. 12. predošlého roka, alebo 31.1. daného roku, čiže keď si loď objednáte a zaplatíte do tohto termínu, dostanete zľavu obyčajne vo výške 10 %. Ďalšia možnosť je využiť last minute ponuku. Zľavy sa pohybujú v rozmedzí 10 až 20 %. Keď plánujete dovolenku mimo hlavného obdobia máte istotu, že nájdete vhodnú ponuku. Riziko spojené s last minute objednávkou však je, že možno nezoženiete presne taký typ lode, aký ste chceli, prípadne miesto, odkiaľ plánujete vyraziť.

Transitlog – Ide o poplatok, ktorý sa platí v marine pri preberaní lode. Pohybuje sa medzi 50 - 130 EUR/loď/týždeň (podľa dĺžky lode). Väčšinou zahŕňa poplatky za záverečné upratovanie, posteľné oblečenie, plynovú bombu, kúpeľný poplatok atď.

Crewlist – crewlist je zoznam posádky, ktorý musí byť potvrdený pred vyplávaním lode, na príslušnom prístavnom kapitanáte. Počas plavby sú síce zmeny v zložení posádky možné, avšak je ich nutné nahlásiť s dostatočným časovým predstihom, aby ich bolo možné vpísať do zoznamu posádky. Priamo počas plavby sú už zmeny v posádke neuskutočniteľné. Súpis posádky je treba mať so sebou počas celej plavby. Cena za vypísanie crewlistu sa pohybuje okolo 100 Eur.

Nafta – Cena tejto položky sa môže meniť. V prvom rade závisí od ceny pohonných hmôt. Ďalším faktorom je veľkosť a typ lode. Hlavne však závisí na tom, koľko posádka ide na plachty a koľko na motor. Priemerná hodinová spotreba pri plachetnici je asi 6 litrov nafty, pri výkonných motorových jachtách od 20 do 300 (pri väčších jachtách aj viac) Je zaužívaným zvykom, že pri preberaní lode je nádrž plná. Preto je potrebné odovzdať loď tiež s plnou nádržou.

Poplatok za parkovanie – V prípade, že sa do mariny dopravíte vlastným vozidlom, treba rátať s nákladmi na jeho parkovanie. V marinách sú parkoviská spravidla strážené. Ceny parkovného sa líšia od mariny k marine, ale pohybujú sa okolo 40 EUR za týždeň. Miest na parkovanie je dostatok, preto nie je potrebné ich dopredu rezervovať.

Poplatky v prístavoch – Pri dovolenke na lodi treba rátať aj s tým, že mariny majú zavedené poplatky za ich služby. Znamená to, že vždy keď zakotvíte v nejakom prístave, treba zaplatiť poplatok. Výška poplatku sa určuje od veľkosti a typu lode, pri plachetniciach od 25 do 60 Eur. V cene je zahrnuté natankovanie vody do lode, pripojenie na elektriku, sprchy a WC v prístave.

Skipper – je ďalšou položkou, s ktorou treba rátať. Ak nemáte s plachtením žiadne skúsenosti, alebo skúsenosti máte, ale nevlastníte kapitánsky preukaz, ste povinní si skippera najať. Cena za skippera sa platí osobitne. Chorvátsky kapitán stojí od 100 do 150 Eur na deň my ponúkame slovensky hovoriaceho za 110 EUR/ deň. O kapitána sa staráte ako o člena posádky, to znamená, že mu musíte zabezpečiť stravu a ako bolo spomenuté vyššie, treba rátať aj s tým, že skipper potrebuje tiež niekde prespať. Preto doporučujeme prenajať si väčšiu loď, aby aj on mal svoje miesto, pretože je celý deň zodpovedný za riadenie a chod lode aj bezpečnosť posádky, mal by mať možnosť niekde zložiť hlavu. Nehľadiac na to, že posádka aj skipper tak má väčší komfort a salón ostane voľný na zábavu počas celej noci. Výhodou profesionálneho skippera je, že dobre pozná okolie a vie Vám poradiť príjemné miesta na kúpanie, reštaurácie a historické pamiatky.

Vratná kaucia – Je záloha, ktorú zaplatíte na začiatku prenájmu pri preberaní lode. Z nej sa hradia prípadné vzniknuté škody. Ak spôsobíte škodu napr. za 500 EUR, strhne sa vám z kaucie. Ak loď odovzdáte na konci prenájmu nepoškodenú, kauciu vám samozrejme vrátia v plnej výške. Platí sa v marine v hotovosti, šekmi alebo kreditnou kartou. Výška kaucie závisí od veľkosti lode, pohybuje sa od 800 do 4000 EUR. Samotná kaucia vám teda nezvyšuje cenu za prenájom.

Ak vás láka brázdiť more na vlastnú päsť, je potrebné na to mať kapitánsku licenciu. Túto licenciu je možné získať absolvovaním kapitánskeho kurzu. Naša spoločnosť Yacht Travel Vám ponúka možnosť si túto licenciu zadovážiť v týždňových kurzoch námorného jachtingu.

3. Preberanie lode

Práve nastal čas odchodu a vy už netrpezlivo čakáte, kým sa nalodíte a vyrazíte za zapadajúcim slnkom. Netreba však zabúdať na proces preberania lode, ktorý patrí k nevyhnutným. Loď sa preberá väčšinou v sobotu medzi 16.00 - 18.00. Mimo hlavnej sezóny je možné, že sa budete môcť nalodiť aj skôr. Loď preberajte vždy dvaja, urýchlite tým celý proces.
Nasleduje technická kontrola lode. Treba jej venovať minimálne pol hodinku až hodinku, kým vyplávate. Pomôže Vám pri tom inventárny list (check list), podľa ktorého budete postupovať, a do ktorého budete zapisovať všetky nezrovnalosti čo sa na lodi našli. Nikdy sa nehanbite spýtať sa na fungovanie alebo obsluhu jednotlivých zariadení. Z móla sa dá dobre vizuálne skontrolovať lodný trup a jeho stav. Po vstupe na loď je potrebné skontrolovať palubu, vyskúšať rozvinúť plachty a pretočiť všetky kladky a stopery. Nezabudnite skontrolovať aj zábradlie a fendre. Nasleduje kontrola kotvy a jej navijaku. Nezabudnite sa spýtať na dĺžku reťaze a prezrieť jej upevnenie k trupu lode. Nakoniec preverte stav rezervnej kotvy. Nezabudnite na stav nafukovacieho člnu a príslušenstva. Prezrite si stav a postavenie sťažňa a informujte sa o maximálnej výške nad hladinou. Samozrejmosťou je odskúšať fungovanie kormidla. Nasleduje preverenie funkčnosti elektrického núdzového čerpadla ako aj jeho ručnú zálohu. Pokračujte stavom oleja v motore a nechajte si ukázať ako sa olej dopĺňa. Naštartujte motor a opatrne sa pokúste zaradiť chod vpred a vzad, preverte funkčnosť chladenia a nechajte si ukázať odvzdušňovací ventil, preverte alarm motora. Preverte stav paliva a počas plavby nenechajte jeho objem klesnúť pod 1/3 obsahu nádrže. Nezabudnite overiť kapacitu batérií, miesto a funkčnosť batériových prepínačov. Taktiež je dôležité aby súhlasili počty a stavy záchranných prostriedkov (záchranné koleso, vesty, pásy, hasiaci prístroj, signálne rakety....). Vyskúšajte zariadenie kuchyne a funkčnosť hygienických zariadení. Takisto si prezrite navigačné vybavenie (mapy, piloty, trojuholníky, odpichovátko, kompas, ďalekohľad, manuály k prístrojom, ...) a zistite na akej frekvencii sa vysielajú meteorologické predpovede. Ak máte možnosť prekontrolujte stav trupu pod hladinou, vrtuľu, kýl a kormidlo. Tesne pred vyplávaním dá ešte kapitán inštruktáž o zásadách bezpečnosti, správaní sa na lodi, fungovaní plachetnice a základných manévroch s loďou ako odplávanie, pristátie, práca s plachtami a pod. To všetko podľa skúsenostnej úrovne posádky. Nezabudnite si skontrolovať doklady od prenajatej lode a pasy celej posádky. Dotankujte pitnú vodu ak je to potrebné, zistite aktuálnu predpoveď počasia a môžete pokojne vyplávať na šíre more.

4. plavba, mariny, služby, trasy

Neoddeliteľnou súčasťou plaby po Jadrane sú jeho malebné zátoky či malé prístavy a mariny. Neplatené prístavy a móla v malých mestečkách a dedinách neponúkajú okrem toho, že tam môžete zakotviť prakticky žiadne služby.V platených marinach už však nájdete všetky potrebné obchody ako potraviny, drogériu, obchod s námorníckymi potrebami, opravárenský servis, rôzne reštaurácie a krčmy. Neďaleko prístaviska sa nachádzajú samozrejme záchody, sprchy, na mólach máte pripravenú prípojku na elektrinu a vodu. Treba mať na pamäti, že v lete bývajú mariny väčšinou obsadené preto doporučujeme príchod do mariny pred 16:00, aby bolo ešte miesto na zakotvenie. Vo väčšine marin máte na nástenke vyvesené aktuálne údaje o počasí s predpoveďou na ďalšie dni.
V prípade, že máte dostatok elektriny, vody a potravín, môžete zakotviť mimo platenej mariny a stráviť noc v jednej z nespočetných uzavretých zátok Jadranského pobrežia a užívať si fantastickú atmosféru. Pokiaľ využívate služby skippera, nebude problém s nájdením vhodnej zátoky, pretože naši skipperi Jadran naozaj dobre poznajú. V prípade, že loď riadite sami, obráťte sa s na nás, radi vám dáme tip na kryté a bezpečné zátoky v oblasti vašej plavby. Na požiadanie vám môžeme ponúknuť niekoľko alternatívnych programov pre dovolenku.
Dovolenka na jachte je vhodná pre celú rodinu, takže deti netreba nechávať doma, plavby sa môžu zúčastniť už od malička, avšak musia byť na lodi pod stálym dozorom dospelých. Pre deti je vhodné zvoliť ubytovanie v prednej najbezpečnejšej kabínke. Počas plavby by deti mali neustále nosiť záchrannú vestu. Detskú výživu si radšej prineste so sebou, pretože týmto tovarom nie je väčšina obchodov v marine zásobených. Deťom treba prispôsobiť aj dĺžku plavby v jednotlivé dni dovolenky a častejšie navštevovať prístavy.
Priemerná rýchlosť plavby je veľmi závislá od počasia, ale v priemere sa pohybuje okolo 5 míľ, čiže 10 km/hod, čo treba zohľadniť pri plavbe. Denne však odporúčame 4-6 hod plavby maximálne.
Plavba sa pomaly blíži ku koncu a nastáva príchod do cieľovej mariny. Príchod treba naplánovať tak, bolo možné vrátiť loď včas. Návrat lode do mariny je v piatok popoludní/večer, kde sa aj prenocuje. Samotné odovzdanie lode prebieha v sobotu ráno medzi 8:00h a 9:00h. V tomto čase posádka loď opúšťa, a loď sa pripravuje pre ďalších hostí. Loď preberáte s plnou nádržou a musí byť s plnou nádrží zase odovzdaná.
Dovolenka na mori je oproti dovolenke na súši veľmi rozdielna a taktiež tu platia iné pravidlá. Preto treba brať na zreteľ niektoré skutočnosti. Treba si pamätať, že loď je obmedzený priestor, preto vytvára špecifické podmienky. Namieste je ohľaduplné správanie sa voči ostatným. Dôležité je tiež šetrenie energiami, pretože nikdy nevieme či sa naša plavba nepretiahne nad plánovaný časový rozsah a či nám nebude chýbať pitná voda alebo elektrická energia. Na lodi je takisto potrebné dodržiavať poriadok a čistotu a pred plavbou všetko uložiť na správne miesto. Tak ako všade aj na mori je bezpečnosť na prvom mieste. Treba dávať zvýšenú pozornosť kvôli vlneniu mora, vetru, dažďu a klzkosti paluby. Práve kvôli rizikovejšiemu prostrediu sa treba držať kapitánových príkazov a plniť ich bezodkladne, presne a úplne. Kapitán má totiž zodpovednosť za bezpečnosť lode aj jej posádky.

5. čo si vziať so sebou

V prípade, že neviete čo presne budete potrebovať na dovolenke na jachte, alebo neviete čo si zobrať so sebou, máme tu pre vás menší zoznam vecí, ktorý by vám mohol pomôcť. Oblečenie a doplnky vhodné na palubu námornej jachty je podobné ako by ste si vzali na bežné letné dni pri mori. Treba si zabaliť klasické tričká, šortky ši krátke nohavice, plavky, šľapky, tenisky čo nezanechávajú stopy, ľahkú bundu, šiltovku, oblečenie na spanie a samozrejme slnečné okuliare. V prípade nepriaznivého počasia treba mať po ruke aj nepremokavé oblečenie (bunda s kapucňou, nohavice), teplejšiu sadu oblečenia, nepremokavé topánky, teplé ponožky. Ak sa chystáte v niektorom prístave na oficiálnejšiu akciu hodí sa aj košeľa či blúzka, najlepšie z nekrčivého materiálu. Treba však pamätať na to že sa treba zbaliť veľmi úsporne kvôli zásobám. Doma samozrejme nesmiete zabudnúť cestovné doklady, používané lieky (a pre prípad potreby pribaliť kinedril na morskú nemoc, dithiaden je liek proti slnečnej alergii), opaľovacie potreby, hygienické potreby, fotoaparát či videokameru, adaptéry a nabíjačky, obľúbenú hudbu na CD a v neposlednom rade šnorchlovacie potreby. Na zbalenie vecí je jednoznačne najpraktickejšia cestovná taška.

6. príprava stravy

Lodná kuchyňa poskytuje skoro taký komfort ako kuchyňa u vás doma, preto si v tomto smere nemusíte robiť žiadne obavy. Zaobstaranie stravy preto pre posádku nerobí prakticky žiadny problém. Veľmi častým javom pri tomto type dovoleniek je nadmerné množstvo jedla dopraveného z domova. Veľká časť zásob často zostane nevyužitá a je potrebné ich odviesť naspäť. V prístavoch je dostatok obchodíkov, kde sa dá pohodlne nakúpiť, preto netreba všetky zásoby priniesť z domu. Prax je taká, že mnohé jedlá sa z rôznych príčin vynechávajú a sú nahradené návštevou miestnych reštaurácií. Preto treba pri plánovaní stravy postupovať striedmo, ale suroviny plánovať tak aby sa z každého jedla nasýtila celá posádka. Pri príprave jedla sa členovia posádky spravidla striedajú. Posádka má za úlohu uspokojiť aj žalúdok kapitána. Ten je ich hosťom. Rôzne polotovary krátia čas za sporákom a tak predlžujú pobyt strávený oddychom. Aj keď loď disponuje chladničkou, doporučujeme mrazené potraviny skonzumovať čo najskôr. Typický deň na jachte začína výdatnými raňajkami, rýchlym obedom počas zastávky v zátoke a je ukončený sýtou večerou. Nápoje sú však iná pesnička. Nestáva sa často aby sa niečo muselo niesť naspäť.

Prajeme vám príjemne strávenú dovolenku a nezabudnite sa s nami podeliť o vaše zážitky. Dobrý vietor do plachiet a vždy aspoň stopu vody pod kýlom vám praje kolektív spoločnosti

Yacht Travel

Ask us
Page First time on yacht
Name
Surname
Phone
Email
Text
  Send Close